Kommenteeri

Haani loometare kaasabil avati Tartus Lodjakojas portreemaalide näitus „Muusikamaal“

Tartus Lodjakojas saab 19. juunist vaadata laulja ja laululooja Anu Tauli esimest portreemaalide näitust „Muusikamaal“, milles ta portreteerib Eesti muusikuid. Näituse kontseptsiooni aitas luua ja teostust korraldada Haani loometare, mis on Kagu-Eesti kaugtöövõrgustikku Kupland kuuluv kaugtöötalu Haanimaal.

Pastellmaalide näitus „Muusikamaal“ jääb tänavuses Euroopa kultuuripealinnas avatuks kuni 19. augustini, seejärel alustab näitus rändamist mööda Eestit. Lodjakojas on näitus avatud suvel tööpäeviti kell 10.00-16.00 (aadressil Ujula 98, Tartu).

Anu Tauli sõnul on ta muusiku ja lauljana pidanud kogu senise elu oma esmaseks loominguliseks väljendusvahendiks häält, ent viimastel aastatel süvenenud kuulmislangus tõi ta kujutava kunsti juurde. Kunst on tema puhul toiminud ka teraapilise abivahendina ja aidanud hoida tervise väljakutsetega silmitsi seistes optimistlikku meelt.

2023. aasta sügisel alustas ta teadlikumalt tööd pastellmaaliga ning nii saigi alguse tema esimene portreemaalide sari „Muusikamaal“, mille raames portreteeris Eesti muusikuid, tekstiloojaid, lauljaid ja laulukirjutajaid. Näitusel on eksponeeritud portreed muusikutest Mari Jürjens, Sandra Sillamaa, Mari Kalkun, Eeva Talsi, Kaisa Kuslapuu, Kristiina Ehin, Hedvig Hanson, Meelika Hainsoo, Astrid Nõlvak, Cätlin Mägi, Triinu Taul, Reet Linna, Eva-Lotta Vunder, Tõnis Mägi, Silver Sepp, Jalmar Vabarna, Lauri Õunapuu, Aapo Ilves, Andre Maaker, Reigo Ahven, Peeter Volkonski, Olavi Kõrre, Ruslan Troshynskyi, Ando Kiviberg, Ants Taul.

Miks just selline valik? 

Anu Taul selgitas, et tal tekkis idee maalida muusikuid, kes on teda ümbritsenud ja inspireerinud. „Päris paljud neist muusikutest, nii nagu minagi, elavad maal ja tegelevad loovisikutena mitmeski mõttes ellujäämise kunstidega. Nii mõtlesingi, et Eesti isikupärastele muusikutele ja eriti maal elavatele loovisikutele tähelepanu toomine võiks olla üks kultuuripealinna aasta eesmärke,“ rääkis ta. „Vähemalt sellise tähenduse lisan mina oma näitusele, mis loodetavasti liigub Tartust edasi võimalikult paljudesse paikadesse üle Eesti.“

See portreemaalide näitus ongi Tauli sõnul kui omalaadne rännak muusikamaale, kus vaataja võib silmast-silma kohtuda Eesti suurepäraste muusikutega ning ühtlasi vaadata ka iseendasse ja mõtiskleda, mis paneb just tema hinge helisema. „Minu enda jaoks on need tööd aga pigem rännak mööda mu õppimise rada,“ lisas ta. 

Mulgi juurtega eesti pärimusmuusik, praegu Haanimaal elav laulja ja laululooja Anu Taul on välja andnud kuus albumit. Neist värskeim on autorilaulude plaat „Metskass“, mis valmis koostöös Haani loometarega ning ilmus CD ja digialbumina 2022. aasta lõpus ja vinüülina 2023. aastal. 

Rohkem infot näituse, albumi jm kohta aadressil www.willendorf.ee

Lisa kommentaar

Email again: